Beloningssnacks voor je hond: waarom variatie zo belangrijk is

Beloningen spelen een belangrijke rol bij de opvoeding en training van je hond. Toch gebruiken veel mensen steeds dezelfde snoepjes of brokjes. Daar is op zich niets mis mee, maar door af te wisselen kun je trainen vaak een stuk leuker én effectiever maken.
Vergelijk het maar eens met jezelf. Als je iedere dag precies hetzelfde zou eten, wordt het na verloop van tijd minder bijzonder. Voor honden werkt dat niet anders. Door verschillende soorten beloningen te gebruiken, blijft het interessant om met jou samen te werken. Je hond weet immers nooit precies welke beloning er deze keer op hem wacht.
Niet iedere situatie vraagt om dezelfde beloning
De waarde van een beloning hangt vaak af van de omgeving. Binnen, in een rustige woonkamer, zijn er meestal weinig afleidingen. Daar kan een gewone brok of een eenvoudig hondensnoepje vaak prima werken.
Buiten wordt het al een ander verhaal. Tijdens een wandeling komt je hond allerlei interessante dingen tegen: andere honden, geuren, vogels, fietsers of spelende kinderen. Op zulke momenten moet jouw beloning concurreren met alles wat er om hem heen gebeurt.
Juist dan kan een extra smakelijke beloning helpen om de aandacht weer naar jou te krijgen. Door een hoogwaardige beloning te gebruiken in moeilijke situaties, leert je hond dat het loont om contact met jou te houden, ook wanneer er veel afleiding is.

Welke beloningen kun je gebruiken?
Er zijn ontzettend veel mogelijkheden. Wat voor jouw hond een geweldige beloning is, hangt af van zijn persoonlijke voorkeur.
Populaire beloningen zijn bijvoorbeeld:
- Gekookte kip of kalkoen
- Rauwe frikandel
- Kaas
- Gekookt runderhart
- Gekookte runderreepjes
- Knakworst
- Een tube smeerkaas, leverworst of zalmpasta waar de hond aan mag likken als beloning
- wortel, appel of banaan
- Stukjes hondenworst
- (Gedroogde) surimi
- Zalm of koolvis
- Trainingsworst
- Gevriesdroogde snacks
- zelfgebakken hondensnacks
- groente
- banaan
Sommige honden vinden het ook heerlijk om af en toe aan een tube smeerkaas, leverworst of zalmpasta te likken. Dat kan vooral handig zijn bij oefeningen waarbij je hond langere tijd op één plek moet blijven.
De allerbeste beloning bepaald je hond
Veel mensen zijn op zoek naar dé perfecte trainingssnack. Maar die bestaat eigenlijk niet.
De ene hond doet alles voor een stukje kaas, terwijl een andere hond liever een stukje vis krijgt. Sommige honden zijn zelfs dol op groenten zoals wortel of komkommer. Daarom is het verstandig om verschillende soorten beloningen uit te proberen.
Kijk vooral naar de reactie van je hond. Waar wordt hij enthousiast van? Waar doet hij nét iets meer moeite voor? Dat zijn vaak de beloningen die je kunt bewaren voor situaties waarin je extra aandacht of motivatie nodig hebt.
Belonen hoeft niet altijd met eten
Hoewel voedselbeloningen erg praktisch zijn, zijn ze niet de enige manier om een hond te belonen.
Sommige honden vinden een trekspelletje minstens zo leuk als een snoepje. Andere honden werken graag voor een bal, een aai over hun rug of de kans om even uitgebreid te snuffelen.
Een goede beloning is simpelweg iets wat jouw hond waardevol vindt. Door verschillende soorten beloningen te gebruiken, houd je trainen afwisselend en interessant.
Wordt mijn hond niet te dik?
Een vraag die we regelmatig krijgen, is of een hond niet te veel calorieën binnenkrijgt tijdens het trainen.
Dat hoeft meestal geen probleem te zijn. Het geheim zit vooral in de grootte van de beloning. Voor de meeste oefeningen zijn hele kleine stukjes voldoende. Vaak is een stukje ter grootte van een erwt al genoeg.
Daarnaast kun je rekening houden met de hoeveelheid beloningen die je gedurende de dag geeft. Krijgt je hond veel trainingssnoepjes, dan kun je eventueel iets minder voeren tijdens de reguliere maaltijd.
Het gaat uiteindelijk niet om de grootte van de beloning, maar om de waarde die jouw hond eraan toekent.
Zelf snacks drogen
Vind je het leuk om zelf snacks te maken? Dan kan het drogen van vlees of vis een leuke optie zijn.
Met een voedseldroger kun je bijvoorbeeld kip, rundvlees of vis omtoveren tot houdbare trainingssnacks. Het voordeel hiervan is dat de snacks minder plakkerig zijn en vaak langer bewaard kunnen worden.
Heb je geen droogmachine? Dan kun je vlees ook in de oven drogen, al duurt dat meestal wat langer.
Let op met wat je voert
Niet alles wat wij eten is geschikt voor honden. Sommige voedingsmiddelen kunnen zelfs gevaarlijk zijn.
Voer daarom nooit producten waarvan je niet zeker weet of ze veilig zijn. Denk bijvoorbeeld aan chocolade, druiven, rozijnen, ui en producten met xylitol. In dit artikel lees je meer over wat giftig is.
Tot slot
Door te variëren in beloningen blijft trainen leuk en uitdagend. Bovendien kun je verschillende beloningen inzetten voor verschillende situaties. Een gewone brok kan prima werken in huis, terwijl een extra smakelijke snack buiten net dat beetje extra motivatie geeft.
Uiteindelijk bepaalt je hond welke beloning het meest waardevol is. Door te ontdekken waar jouw hond echt enthousiast van wordt, maak je trainen niet alleen effectiever, maar ook leuker voor jullie allebei.
Wil je meer leren over het bakken van gezonde hondensnacks? Bekijk dan onze online cursus met recepten en ideeën voor zelfgemaakte hondensnacks.
![]()
Dank voor de tips. Wat de kaas betreft: ik heb altijd begrepen dat kaas niet goed is voor de hond, zeker niet de gerijpte kaas…
Kaas is zout en vet dus grote hoeveelheden hiervan zijn niet goed. Daarnaast kan een hond niet zo goed overweg met lactose. Mocht je dus een stukje kaas geven hou het heel klein. Voorgesneden kaas kun je bijvoorbeeld ideaal een klein stukje van af snijden.
Hallo
Wat ik niet snap is dat de ene keer knoflook wel aanbevolen wordt( voor tegen vlooien) en zelfs in een bonbon vorm wordt verkocht en de andere keer is het giftig….. En kan het dodelijk zijn voor je hond
Vriendelijke groet
Ik snap je verwarring. Aan knoflook worden een aantal voordelen toegeschreven. In kleine hoeveelheden zal het geen schadelijk effect hebben, maar knoflook en ui zijn wel degelijk giftig voor de hond. Allium soorten (ui-achtigen: knoflook, prei, sjalotten, sierui, en bieslook) bevatten bepaalde stoffen die uiteindelijk omgezet worden in zogenaamde ‘oxidanten’ (Sulfoxide en Disulfide). Deze oxidanten kunnen de rode bloedcellen beschadigen. Daarom lijkt mij het persoonlijk beter om het gewoon niet te geven. Voordat een hond er dood aan zou moeten gaan moet hij wel zeer veel knoflook binnen krijgen.
Reuze bedankt, ik deed het al goed maar met een beetje eigenwijze vriend die alles beter weet, kan ik hem nu haar fijn uitleggen dat aubergine en tomaat NIET zijn toegestaan!
Vraagje, ik heb een pup van 6 maanden die nu geperste barca brokken krijgt. Echter merk ik dat hij deze nu laat staan. Kan het kwaad als ik zijn huidige brokken meng met bonen en gekookte kip als maaltijd. En kan ik deze verandering structureel aan houden zonder dat het negatieve gevolgen heeft voor mijn hondje? BVD!
Hallo Joeri,
Ik zou het niet aanvullen met bonen en kip. Dan is de maaltijd niet meer in balans en krijgt je pup op langer termijn niet voldoende voedingsstoffen binnen. Sluit ook uit dat hij niet ziek is en daardoor slechter eet. Indien dit niet het geval is zou je kunnen kijken naar een ander merk voer wat hij wel lekker vindt en beter eet. Dat kunnen brokken zijn, maar ook KVV voeding, oftewel vers vlees maar dan speciaal voor honden waarin alles zit wat een pup nodig heeft.
De meeste beloningen in dit geval voor een hond, zoals smeerkaas, frikandel, knakworst of surimi dat zijn allemaal alleen geur, smaak, zout, kruiden en specerijen ongezonde mijnbomen voor niet alleen een dier maar ook een mens ! Koop een verse kop haal het vel en de bot eruit hiermee mak je een bouillon ZONDER ZOUT OF SPECERIJEN hal de botten eruit en voeg de bospeen bleekselderij sperziebonen peterselie wortel alles in stukjes gesneden erbij en natuurlijk al dat kippenvlees zonder bot toe en gewoon goed haar koken! Dat kun je door gemiddeld 6 a8 maaltijden op de brokjes van jou hond verdelen. Dat is goed en gezond ! Net zo goed neem je paar forelletjes 1 soeplepel koolzaad olie en vleugje verse knoflook en voor 2,5 uur in een bakpapier de oven in kan wat langer want het moet rustig aan gedroogd worden, afkoelen en gewoon een deel door het eten te strooien. Rest goed droog bewaren . En anders kun je jouw hond diep uit je hart 💖 met een “ Super Braaf en een fijne nek knuffel belonen! “ jouw hond snapte jouw beter dan je denkt ! Wij mensen proberen honden te begrijpen, maar dat gaat ons NOOIT lukken !
Mijn vraag t.a.v.dit bericht is; is al dit “menseneten” niet schadelijk voor zijn gebit?
Het is niet schadelijk voor het gebit. Fruit, vlees en vis is gezond. Van producten waar vet of zout in zit wil je niet teveel geven.